Hő- és páratechnikai tudnivalók a hőszigeteléshez

A webertherm homlokzati hőszigetelő rendszerek alkalmazásával nemcsak új épületek homlokzatképzésénél, de régi épületek felújítása során is az épületek energiaháztartása szempontjából legdominánsabb lehűlő felületeken, a külső határoló falakon érhető el jelentős mértékű fűtőenergia-megtakarítás.

Lélegző vagy páraáteresztő falak?

A belső terekben keletkező pára túlnyomó része légcserével távozik a helyiségekből. Számokban kifejezve az össz. nedvességforgalom csupán kb. 2-3 %-a távozik a határoló szerkezeteken (falon) keresztül, míg 97-98 %-a filtrációval, ill. normál szellőztetéssel. Tehát nem az a fontos, hogy a fal „lélegezzék”, hanem hogy a rajta átpréselődő csekély mennyiségű pára se okozzon kondenzációs problémát. Megfelelő teljesítményű homlokzati hőszigeteléssel ez megelőzhető. 

A hőveszteségekről

Egy családi ház esetében a teljes hőveszteség kb. 30%-ért a határoló falak felelősek. A külső határoló falak hőszigetelő képessége akár 70-80%-ban is javítható (pl. vasbeton fal esetében) a webertherm hőszigetelő rendszerekkel.

A falszerkezetek különböző anyagokból (tömör kerámia, vázkerámia, pórusbeton, beton stb.) és különféle vastagságban (25, 30, 38, 44, … cm) készülhetnek, amelyek eltérő hőszigetelési megoldást tesznek szükségessé, függetlenül attól, hogy új vagy régi épületről van szó.

A gazdaságos hőszigetelés érdekében javasoljuk, hogy a hőszigetelő rendszer fajtáját, illetve a hőszigetelés rétegvastagságát úgy válasszák meg, hogy az Ut érték 0,24 W/m²K alatt maradjon, és az egész épületre aktuálisan vonatkozó hőtechnikai követelmények is teljesülhessenek.

Az energetikai előírások folyamatos változásai (szigorításai) miatt a hőszigetelő lap vastagságának kiválasztásakor próbáljunk meg 10-15 év távlatában gondolkodni, így az ingatlan értéke az esetleges értékesítéséig megőrzi energetikai korszerűségét.

Mit fejez ki az „U” hőátbocsátási tényező?

Megmutatja, hogy mennyi időegységre jutó hőenergia (télen hőveszteség) halad át az adott vastagságú falszerkezet 1 m² felületén 1 fok külső-belső hőmérsékletkülönbség esetén, Wattban kifejezve. A mértékegysége ezért W/m²K.

Mit jelent a Δ(%) érték?

Azt mutatja meg, hogy a falszerkezet hőszigetelő képessége hány százalékkal javul a hőszigeteletlen állapothoz képest.

Milyen vastag hőszigetelést érdemes felépíteni?

Először is ez nagyban függ a meglévő falazat típusától és vastagságától, és attól, hogy mekkora energiamegtakarítást szeretnének elérni. Egy 38 cm vastag kisméretű tömör téglafalszerkezet U értékének 0,24 W/m²K-re való csökkentéséhez kb. 14-16 cm EPS lapvastagság szükséges. Ugyanez az érték egy 30 cm vastag vázkerámia falszerkezet esetében kb. 8-10 cm vastag EPS hőszigeteléssel oldható meg. Általánosságban elmondható, hogy a hőszigetelő lemez vastagságának növelésével javul a falazat hőszigetelő képessége, ezért ha már felújítunk érdemes a lehetőségekhez képest és az ismert távlati energetikai követelményeknek is megfelelő, legoptimálisabb hőszigetelő lap vastagságot kiválasztani.

Kapcsolódó rendszerek

webertherm EPS

A webertherm EPS rendszer alapeleme a hagyományos, expandált polisztirol (EPS) hőszigetelő lap, amelyet elsősorban vékonyágyazatú ragasztóval javasolt rögzíteni.

webertherm EPS graphite

A webertherm EPS graphite rendszer speciális grafitadalékos EPS hőszigetelő lapokból épül fel.

webertherm mineral

A webertherm mineral rendszer alapja a kiváló hangszigetelő, páraáteresztő és tűzálló képességgel rendelkező ásványgyapotlap, amelyhez a középágyazatú webertherm mineral ragasztót ajánljuk.

webertherm clima +

A webertherm clima + rendszer ötvözi az expandált polisztirol (EPS) lapok kiváló hőszigetelő képességét és a kőzetgyapot rendszerek magas páraáteresztő képességét, egy speciális üveggyapot lappal.

2085 Pilisvörösvár, Bécsi út 07/5 hrsz.

info@hu.weber

+36 26 567 600

© Saint-Gobain Hungary Kft. – Minden jog fenntartva